Konkurs za kratku priču „Milinko Bujišić “

Nova Varoš – Do 1. jula 2025. autori mogu slati radove u čast novinara i aforističara, rođenog u selu Vraneša, jednog od osnivača IIC “Stari Vlah”. Predloženo da Biblioteka ponese ime Bujišića.

Foto: Ž.Radenković

Konkus za kratku priču “Milinko Bujišić” raspisali su Izdavačko-istraživački centar “Stari Vlah” iz Beograda,   iblioteka “Jovan Tomić” i Dom kulture “Jovan Tomić” u Novoj Varoši, povodom godišnjice smrti Bujišića,  beogradskog novinara i aforističara, rođenog u selu Vraneša, jednog od osnivača “Starog Vlaha” i pokretača izdavačke delatnosti.

Ovo je objavljeno u drugom broju godišnjaka “Stari Vlah” i obelodanjeno u petak u Domu kulture, na promociji časopisa „Stari Vlah“ i knjiga „Tapije u kamenu“ Dagoljuba Gagričića i „Starovlaška kuća“ Dragiše Milosavljevića.

Foto:Ž.Radenković

– Konkurs je otvoren  do 1. jula 2025. godine. Autori mogu slati dve neobjavljene priče (do 6000  karaktera), na adresu: domkulturenv@gmail.com. Žiri će 1. septembra novčano nagraditi tri priče, uz povelje, a biće odštampana knjiga priča – rekao je glavni i odgovorni urednik časopisa “Stari Vlah” Milomir Kragović.

O izdavačkoj delatnosti i naporima “da se pokrene Nova Varoš” govorio je Milorad Miško Stevović, jedan od osnivača IIC “Stari Vlah” i finansijer izdanja.  Trudom starih saradnika i okupljanjem novih, prema rečima urednika Kragovića, drugi broj godišnjaka je sadržajno bogatiji od prvog i donosi više priloga o savremenim temama. Uz bogatu likovno grafičku opremu, na stranicama su i rukopisi naučnih istraživača, istoričara  umetnosti, hroničara sa starovlaških prostora, kao i literarni prilozi.

Na promociji izdanja, koja je u maloj i siromašnoj sredini redak kulturni događaj, govorili su autori tekstova. Dr Žarko Ilić, sa katedre za istoriju Filozofskog fakulteta u Beogradu, podsetio je na zasluge Jovana Cvijića (1865-1927), najpoznatijeg srpskog geografa, kao i da su trudom Kemala Nurkića i Miroslava Glavonjića u časopisu prvi put objavljene pojedinosti o osmanlijskom popisu novovaroške kasabe 1850/51. godine (imala oko 1.800 stanovnika). 

Ilić je najavio da će uskoro u saradnji četvorice istraživača (Nurkić, Glavonjić, Ilić i Filip Bjelić) biti prevedeni i objavljeni dokumenti o popisu na području današnje Opštine Nova Varoš. Defteri, koji se nalaze u arhivu u Istanbulu, pouzdani su svedoci o demografskom stanju i strukturi stanovništva, pa će, pored ostalog, olakšati i traganje porodica za poreklom i rodoslovima, te da se prate putevi doseljavanja i seoba.

Profesor srpskog jezika iz Rudog, Jovana Ostojić Bjelić, govorila je o stradanjima varošice na Limu u poplavama, požarima i naletima kuge, kao i o vezama sa Novom Varoši, ističući da je letopis omaž pamćenju, da povezuje pretke i potomke.

Novinar Dragan Ljeljen podsetio je na “dobra vremena” Priboja, ukazujući na korake u otvaranju industrijskih pogona, ali i na kulturne manifestacije, turističke mogućnosti i otvaranje garnizona Vojske Srbije. Željko Dulanović kratko se osvrnuo na perspektive Zlatara.

Istoričar umetnosti iz Užica, Dragiša Milosavljević, autor knjige “Starovlaška kuća”, objavljene kao poklon u Letopisu, govorio je o graditeljskom nasleđu i majstorima novovaroškog kraja, podsećajući da je urbanizovani seoski ambijent Vrelo u Štitkovu, s kraja 19.veka, prepušten zubu vremena.

Reportaže sabrane u knjizi “Tapije u kamenu” Dragoljuba Gagričića su čitanka zemljopisa i istorije i svedoče o tragovima, putokazima i raskršćima života, otržući od zaborava ljude, događaje i krajeve.

Biblioteci ime Bujišića 

– Biblioteka i Dom kulture u Novoj Varoši nose ime Jovana Tomića. To nema nigde u Srbiji i red je da se ispravi – rekao je Milorad Miško Stevović. – Predlažem da Biblioteka ponese ime Milinka Bujišića, koji je umro 26. marta prošle godine. Bujišić je jedan od osnivača IIC “Stari Vlah” i plodan novinar i pisac.  Naš Upravni odbor uskoro će uputiti predlog odbornicima Skupštine opštine.

U novovaroškoj upravi nije izabrana Komisija za negovanje tradicije i obeležavanje značajnih datuma (ili sličnog naziva) pred koju bi, kao u drugim sredinama,  stizali slični predlozi, pre nego što ih razmatraju odbornici.

D.Gagričić